مقدمه

به عنوان کسی که نگهداری سگ‌رو قبول کرده، کارای زیادی باید انجام بدی که ممکنه کمی سخت باشه. ولی دونستن و انجامش از واجباته در این مقاله نکاتی مثل نیاز به تفریح،خوراک، آموزش و… سگ‌هارو راجبش صحبت می‌کنیم..

 

نیازهای مهم و اساسی سگ‌ها

خوراک و نگهداری درست

سگا خیلی چیزا برای زندگی سالمشون نیاز دارن که باید بهشون توجه کنی یکی از اونا اینه که با توجه به نژاد سگ و سنش، بهش غذا بدی. همچنین باید حواست به واکسناش و چک‌آپ بردنش باشه.

 

 آموزش و تربیت

باید به سگت یاد بدی که چه رفتاری خوب و کدوم بَده. مثلاً باید بفهمه کی بنشینه، کی بیاد کنارت، یا کی از ارتفاع پایین بیاد.. اینجوری سگت رو راحت‌تر می‌تونی کنترل کنی و باهاش ارتباط بهتری بگیری. همچنین حواست به جنب و جوش و بازی‌هاش باشه، که اونم خیلی براش مهمه.

 

تفریح و حرکت

سگا نیاز دارن همیشه تفریح کنن و با این کار انرژی خودشون‌رو تخلیه می‌کنن. پس برای پیاده‌روی ببرش پارک یا مکان‌هایی که سگای دیگه هستن، واسش فرصت‌های بازی و تفریح بساز، تا بتونه انرژیشو تخلیه کنه…

 

مدیریت رفتار

سگت باید یاد بگیره چطور رفتارای بدشو کنار بذاره. بهش بفهمون که نمیخوای خرابکاری کنه، ساختن یک محیط سالم و آشنا شدن با رفتاراش می‌تونه کمکت کنه..

 

اجتماعی‌سازی

بردن سگت به جمع سگای دیگه و افراد مختلف کمک میکنه که با محیط و افراد آشنا بشه و رفتارهای اجتماعی رو یاد بگیره. این از مهم‌تریناس پس براش وقت بذارزکه برات مشکل‌ساز نشه.

 

 بهداشت

همیشه حواست به تمیزیش باشه. بشورش، دندوناشو مسواک بزن، ناخناشو بگیر و گوشاشو همیشه پاک کن. برای واکسناش به موقع پیش دامپزشک برو تا برای سلامتیش مشکلی ایجاد نشه.

 

در مورد خوراک و نگهداری صحیح سگم باید چه اطلاعاتی رو در نظر بگیرم؟

 

 نوع غذا

برای سگت، بسته به نژاد، سن، اندازه و سلامتیش، باید غذای مناسبو انتخاب کنی. می‌تونی از غذاهای خشک یا تر، کیفیت خوب و متعادل استفاده کنی که نیازهای غذاییش رو فراهم کنه. همچنین، حواست به غذاهای ممنوعه باشه و از موادی که براش مضرن مثل: شکلات، پیاز، آووکادو و… خودداری کن.

 

 تعیین مقدار

مقدار صحیح غذا برا سگت رو بر اساس وزن، سن و فعالیتش انتخاب کن. دقیقاً باید بفهمی چقدر غذا نیاز داره تا بتونی رژیم غذایی مناسب رو فراهم کنی. اگه در مورد این مقدار  شک داری، بهتره با دامپزشک مشورت کنی.

 

 آب

سگت همیشه به آب تمیز می‌خواد. پس مطمئن شو که همیشه به آب پاک و تمیز دسترسی داشته باشه و آبی که در اختیارش میذاری تازه باشه… سعی کن هر چند ساعت آبشو عوض کنی.

 

 تغییرات در رژیم غذایی

اگر میخوای رژیم غذایی سگت رو تغییر بدی، این رو به تدریج و آروم آروم انجام بده تا سگت بهش عادت کنه. تغییرات ناگهانی میتونه به مشکلات گوارشی و رفتاری سگت منجر بشه. پس بهتره تغییرات رو در مدت زمان طولانی انجام بدی و همیشه رفتار سگتو چک کنی.

 

 نگهداری بهداشتی

حواست به بهداشت و تمیزیش باشه و براش وقت بذار. براش مکانی آرام و پر نور بساز، تخت‌خواب یا جای‌خواب مناسب براش آماده کن و با انواع محصولات بهداشتی از جمله شامپو و محصولات تمیز کننده برای تمیز کردن و مراقبت از پوست و موش استفاده کن.

 

برای داشتن یه سگ سالم و خوش‌حال باید به غذا و بهداشتش توجه ویژه‌ای داشته باشی. به یاد داشته باش که هر سگی نیازهای خاص خودشو داره، پس به سگت احترام بذار و به تمامی نیازاش رسیدگی کن.

 

 

قبل خرید سگ حتما نیازاش‌رو شناسایی و برطرف کن

 

آماده‌سازی منزل:

قبل از ورود سگ به خانه، مطمئن شوید که محیط خونه ایمن و سازگار با نیازای سگته. محلی برای خوابیدن و تخت‌خواب، ظرف آب و غذا، اسباب بازی و یک پد بهداشتی براش آماده کنید.

 

خوراک و آب:

از تازه بودن غذای سگت مطمئن شو.. می‌تونی با مشاوره گرفتن از دامپزشک غذاشو انتخاب کنی تا مطمئن بشی نیازهای غذاییش برطرف میشه.. همچنین، یک ظرف آب تمیز در دسترسش قرار بده و به طور منظم آب تازه براش فراهم کن.

 

 وسایل حمل و نقل:

اگه نیاز به حمل سگ داری، یه باکس حمل‌و‌نقل مناسب براش تهیه کن. این وسیله باید به اندازه کافی فضایی براش داشته باشه تا راحت حرکت کنه و در عین حال امنیت سگتو تضمین کنه.

 

 اسباب بازی و تفریح:

سگها به تفریح و بازی نیاز دارن. مطمئن شو که اسباب بازی مناسب و ایمن‌رو براش تهیه کنی. این می‌تونه شامل: توپ، چوب گازی، اسباب بازی تعقیب و گریز و … باشه. همچنین، زمان کافی برای بازی و تمرین فیزیکی باهاش در نظر بگیر و باهاش بازی کن.

 

مراقبت‌های پزشکی:

همانطور که قبل‌تر گفتم، سگ به مراقبت‌های منظم پزشک احتیاج داره پس قبل از خرید، با دامپزشک مشورت کن تا با واکسیناسیون‌، کنترل رفتار و سایر مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز سگ آشنا بشی.

 

زمان و توجه:

سگ نیاز به زمان، توجه و عشق داره. مطمئن شو که می‌تونی زمان کافی برای مراقبت و توجه بهش بذاری. اون‌ها به عنوان حیوانات اجتماعی، به تعامل و ارتباط با صاحبشون نیاز دارن.

 

قبل از خرید سگ، بهتره به دقت ویژگی‌ها و نیازهای مرتبط با هر نژاد رو بررسی کنی تا بتونی انتخاب مناسبی داشته باشی و براش محیطی مناسبی فراهم کنی. همواره با دامپزشک  مشورت کن تا مطمئن‌ شی که نژاد مناسب و سالمی رو انتخاب می‌کنی.

 

 

حرف آخر

قبل از خرید پت حتما باید به نکاتی که گفتم توجه کنی و با بررسی دقیق نژادی که انتخاب کردی متوجه بشی که بعد خرید مشکلی براش ایجاد شه، یادت نره اگه تخصص نداری این مقاله تو تصمیم‌گیری کمکت می‌کنه ولی همیشه بهتره که از یه دامپزشک مشورت بکیری و بعد انتخاب کنی چه نژادی مناسسبته.

در نهایت هر تصمیمی که برای خرید سگ آپارتمانی گرفتی مشاورین مجموعه‌ی ما در خدمتت هستن پس یادت نره تماس بگیری

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *