ریزش مو در سگ ریزش مو در سگ

ریزش مو در سگ


ریزش مو در سگ (آلوپسیا)

ریزش مو در سگ (آلوپسیا) یک اختلال شایع است که باعث ریزش کل با بخشی از موهای حیوان می‌ شود. این بیماری ممکن است پوست، دستگاه درون ریز، دستگاه لنفاوی و سیستم ایمنی بدن سگ را تحت تاثیر خود قرار دهد. آلوپسیا می‌ تواند سگ‌ها و گربه‌ ها را در تمام سنین، تمام نژادها و در هر دو جنس درگیر کند. همچنین این اختلال می‌ تواند تدریجی یا ناگهانی باشد. با پت لاور همراه شوید تا در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

نشانه‌ ها و انواع آن :

آلوپسیا با چشم قابل تشخیص است. ریزش مو در آن به صورت متقارن یا چندسان است. آلوپسیا به‌ صورت طاسی در یک منطقه دایره‌ای با حاشیه کاملاً مشخص دیده می‌ شود و همراه با خشکی پوست و التهاب در اطراف محل طاسی می‌ باشد. پوست برخی از سگ ها که از این بیماری رنج می‌ برند پوسته پوسته می‌ شود.

فروش سگ پامرانین (کلیک کنید)

فروش سگ پامرانین 21 ریزش مو در سگ

علل ابتلا به آلوپسیا :

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به این بیماری وجود کرم انگلی به نام دمودکس است.

همچنین گاهی رشد فولیکول ها موی اغلب به دلایل عفونت ها، تروما، بیماری ایمنی، یا اختلالات دستگاه درون ریز، متوقف می‌ شود که همین امر نیز یکی از دلایل ریزش مو است. اگر قسمت های متعددی در بدن دچار طاسی گشته باشد ممکن است با التهاب فولیکول مو همراه شود. ضمنا ناحیه وسیع‌تر ریزش مو می‌ تواند نشانگر روال بیماری معین‌تری باشد.

راه‌ های تشخیص :

روال و شدت آلوپسیا برای تشخیص و اقدامات درمانی مناسب ضروری است.

ریزش مو در نواحی مختلف: اغلب همراه با قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن ملایم است. به طور کلی برخی از عفونت‌های قارچی یا عفونت های باکتریایی دلیل این نوع ریزش هستند. یکی دیگر از دلایل رایج آن اسکلرودرمی است که در حقیقت شرایط پوستی است که از بافت زخم یا در نتیجه واکسیناسیون اخیر ایجاد می شود.
ریزش موی متقارن: علل متعددی برای این عارضه وجود دارد. از جمله آنها می‌ توان به این موارد اشاره کرد:
افزایش بیش از حد استروئید در بدن که توسط غده فوق کلیه ترشح می‌ شود، سطح پایین هورمون‌های تیروئید، افزایش سطح استروژن، کاهش ترشح هورمون زنانه و تستوسترون- مرتبط با ریزش مو( این مورد هنگامی که سطح آن به طور ناگهانی در سگ کاهش یابد اتفاق می‌ افتد)

ریزش کلی مو: جرب یکی از علل شناخته شده این نوع ریزش است. از جمله علت های دیگر می‌ توان به عفونت های باکتریایی و کرم های انگلی که همراه با قرمزی و التهاب پوست هستند اشاره کرد.

فروش سگ چاوچاو (کلیک کنید)

درمان :

آلوپسیا معمولا با شامپوهای موضوعی و مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌ شود. اگر دلایلی دیگر به عنوان علت اصلی ریزش مو در سگ تشخیص داده شود درمان را با داروهایی برای تنظیم سطوح هورمون ادامه می‌ دهند. همچنین اگر ضایعه پوستی یا سرطان باشد با جراحی حذف می‌ شود و قابل درمان است.

مدیریت بیماری :

ضروری است در هنگام درمان ریزش مو در سگ ، داروها، شامپو، پماد و آنتی بیوتیک موضعی طبق دستور دامپزشک مصرف شوند. علاوه بر این صاحب سگ باید پوست حیوان خود را مرتب چک کند تا از عفونی نبودن آن مطمئن شود.

پیشگیری :

خیلی در این خصوص کاری از دستمان بر نمی‌ آید اما بسیار مهم است که حیوان خود را تحت نظر داشته باشید و حواستان به او باشد تا از هرگونه عارضه پوستی که منجر به ریزش می‌ شود زودتر باخبر شوید.

برای خرید سگ پامرانین ، سگ چاو چاو ، … همین حالا با واردکننده سگ پت لاور تماس بگیرید و با مشاورین فروش سگ پامرانین و … به گفت و گو بنشینید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *