بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها

بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها


دنیای امروزی دنیایی است که برای نگهداری جانوران خانگی بایستی علوم زیستی و فیزیولوژیکی آن ها را بدانیم باید بدانیم که برای نگهداری از این جانوران زیبا و دوست‌داشتنی چگونه بایستی از آن ها مراقبت کنیم. نویسنده امیدوار است که بعد از خواندن این مقاله عزیزانی که از سگ‌ ها نگهداری می‌ کنند بیشتر به اصول بیماری‌ های این جانور پی‌برده و مراقبت بیشتری از آن به عمل آورند.

با پت لاور که به طور حرفه ای فروش سگ پامرانین، چاوچاو می پردازد همراه باشید.

 

این مقالات را هم بخوانید:
کاهش اضطراب سگ هنگام اصلاح
مراقبت از سگ های چاوچاو

بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها

آلرژی در سگ

بعضی از سگ‌ ها نسبت به قلاده ضدکک و گزش کک و همچنین رنگ های ظروف پلاستیکی حساسیت دارند. این عوارض به سادگی قابل تشخیص هستند. برای مثال اگر قلاده ضدکک موجب خارش و حساسیت شده آن را بردارید و محل را با یک شامپو شستشو دهید و روش دیگری را برای درمان کک‌ ها انتخاب کنید.

اگر بینی سگ قرمز و خراشیده است علت آن آلرژی در برابر رنگ ظروف پلاستیکی می‌ باشد. ظرف پلاستیکی را با ظروف فلزی و شیشه‌ ای تعویض کنید. اگر آلرژی به دلیل آن باشد عارضه برطرف می‌ شود.

نقاط دردناک و قرمز در پوست سگ  (Hot Spots)

این عارضه به صورت نقاط دردناک و قرمز در پوست به صورت لکه‌ ای و ناحیه‌ ای بدون مو و مدور یکی از گرفتاری‌ های متداول درفصل تابستان می‌ باشد و دامپزشکان بیشتر با این عارضه مواجه هستند. درطول شب از آن‌ ها ترشحاتی به بیرون تراوش می‌ شود. مشکل فوق در نژادهایی که پوشش متراکمی دارند و مستعد آلرژی هستند دیده می‌ شود. نقاط دردناک فوق معمولاً با گزش کک سپس خاراندن آن توسط سگ و همچنین کیسه‌ های مقعدی انباشته از مدفوع و یا سایر حیوانات آزاردهنده کم‌اهمیت شروع می‌ شود.

هرچقدر حیوان موضع درگیر را بیشتر بلیسد و گاز بگیرد وضعیت آن بدتر می‌ گردد. بدین ترتیب یک مشکل کم‌اهمیت تبدیل به مسئله‌ ای جدی خواهد شد. این جراحات را به سرعت و پیش از آنکه سگ دچار درد و رنج شود باید درمان نمود. درمان بدین ترتیب است که ابتدا موهای دور موضع با قیچی کوتاه می‌ شود و سطح زخم را تمیز کرده و سپس ناحیه مبتلا توسط اسپری و پماد تسکین‌دهنده پوشانیده می‌ شود.

قلاده موسوم به الیزابت به گردن حیوان نصب می‌ گردد. این قلاده از جنس پلاستیک و به شکل قیف می‌ باشد و جلوی تماس دهان سگ با موضع زخم را خواهد گرفت. تا زمانی که پوست بهبود نیافته نباید این قلاده برداشته شود. درمان آنتی‌بیوتیکی و ضد‌ التهابی هم مفید است.

عفونت‌ های قارچی سگ  (Ringworm)

Ringworm  برخلاف نامش انگل کرمی نیست بلکه عفونت قارچی پوست است. جراحات آن به صورت نقاط گرد و بدون مو و پوسته پوسته است. مو ها زبر و سیخ‌سیخ می‌ شوند و می‌ شکنند.

پیرامون جراحات فوق مو ها به رنگ خاکستری مشاهده می‌ گردد. در سگ‌ های مبتلا به شکل حاد بیماری جراحات در همه سطوح بدن دیده شده که به یکدیگر متصل می‌ شوند. برای تشخیص این بیماری یک نمونه از پوست و مو تهیه شده در محیط مخصوص رشد قارچ‌ ها کشت داده می‌ شود. تشخیص باید هرچه سریع تر انجام گیرد زیرا این بیماری خیلی سریع به انسان سرایت می‌ کند مخصوصا بچه‌ ها نسبت به عفونت قارچی حساس‌ تر هستند.

بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها – آبسه در سگ‌ ها

آبسه تجمع چرک در زیر پوست بوده که به دنبال مجروح شدن پوست ایجاد می‌ شود. این عارضه معمولاً بعد از گزش و یا جراحات نفوذی و فرورفتن اجسام نوک‌تیز ایجاد می‌ شود. موضع آن دردناک و متورم و قرمز است. امکان دارد آبسه‌ ها نیاز به نیشتر زدن داشته باشند. بدین طریق مایع خارج شده و محتویات آن تخلیه می‌ شود. بدین ترتیب موضع جراحت التیام می‌ یابد. هرگز سعی نکنید با فشاردادن محتویات آن را تخلیه نمایید. تخلیه آبسه روش خاصی دارد که توسط دامپزشک انجام می‌ گیرد.

بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها – طاسی سگ

وقتی از دست دادن موهای بدن(طاسی) به دلیل انگل‌ های مختلف و ضربه و یا عفونت نباشد امکان دارد ناشی از اختلالات متابولیکی باشد. سندرم کوشینگ و پرکاری غدد فوق کلیوی هیپوتیروئیدیسم (کم کاریتیروئید) دو عامل مهم دربروز این عارضه هستند.

تغییرات رنگ پوست سگ (Color changes)

بعضی از تغییرات رنگی در پوست طبیعی است. برای نمونه بعضی سگ‌ ها با افزایش سن لکه‌ هایی در سطح پوست‌شان پیدا می‌ شود که معمولاً در مناطقی از جمله شکم دیده می‌ شود. در سایر مناطق تغییرات دیده نمی‌ شود. با وجود این بهتر است حیوان را به دامپزشک نشان دهید. اگر در سطح پوست لکه‌ های زرد رنگی مشاهده نمودید باید هر چه زودتر حیوان را نزد دامپزشک ببرید چون امکان دارد علامت بیماری یرقان باشد.

یرقان با بیماری‌ های کبدی و خونی در ارتباط است. البته یرقان علائم دیگری هم دارد که دامپزشک آن را تشخیص خواهد داد. رنگ پریدگی و بی‌رنگ شدن غیرعادی باید به سرعت توسط دامپزشک ارزیابی شود چون معمولاً نشانه کم‌خونی می‌ باشد. باید هر چه سریع تر منشا کاهش تعداد گلبول‌ های قرمز خون مشخص شود.

بیماری‌ های پوستی در سگ‌ ها – کبود شدن سگ

کبود شدن حاصل برخورد با اجسام سخت می‌ باشد که گاهی خونریزی هم دارد. معمولاً کبودی‌ هایی را که دلیلی برای آن‌ ها یافت نمی‌ شود و یا خیلی شدید هستند باید به دامپزشک نشان دهید. پوست در اثر خارش‌ های مزمن تیره و پیگمانه می‌ شود. اگر سگ از خارش ناشی از آلرژی و یا سایر عوامل تحریک‌کننده رنج می‌ برد امکان دارد برای تسکین خارش یا برطرف کردن تحریک خود را بخاراند.

در پی این عمل کبودی‌ های آبی در سطح پوست مشاهده خواهند شد. در نهایت پوست قطور شده برای دفاع ازخود تیره می‌ گردد. همچنین وضعیت مشابهی در برابر سایش‌ های مکرر در مناطق خاصی از بدن مشاهده می‌ شود مانند استخوان‌ های پستانی(Breast bone) که طی آن سفت شدن پستان‌ ها درسگ‌ هایی که پوشش متراکمی دارند دیده می‌ شود. قطور شدن پوست در قسمت‌ های خارجی مفصل آرنج هم قابل رویت است.

در حالت فوق این مناطق معمولاً چروکیده شده و مو ها می‌ ریزد و به دنبال آن سفت و سیاه می‌ گردد. تمام علائم فوق ناشی از تماس‌ های مکرر با عوامل مضر و سطوح سخت می‌ باشد. پینه‌ ها هم که در روی مفصل آرنج و مفصل خرگوشی و مفصل رانی و لگنی تشکیل می‌ شود از واکنش‌ های دراز مدت دفاعی به حساب می آیند. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل شدن آن فراهم آوردن بستری نرم است که همیشه باید زیر سگ پهن باشد.

برآمدگی‌ ها و برجستگی‌ های سطح پوست سگ‌ ها

وجود برآمدگی‌ ها و برجستگی‌ ها در سطح پوست نباید باعث نگرانی شود. بیشتر این برجستگی‌ ها مشکل‌آفرین نمی‌ باشند و می‌ توان آن‌ ها را برداشت نمود. بعضی‌ ها هم بی‌ اهمیت هستند و از وجودشان می‌ توان صرف‌نظر نمود. زگیل مثال خوبی برای برآمدگی‌ های فوق بوده که معمولاً اهمیتی ندارد مگر آنکه برای صاحبش منظره‌ ای ناخوشایند داشته باشد و یا به علت محل قرار گرفتنش سگ را ناراحت کند.

با وجود این هر گاه توده‌ ای غیرعادی در سطح پوست یافتید باید به آن توجه کنید و به دامپزشک نشان دهید. در سگ‌ های پیر احتمال وجود تومور های بدخیم زیاد است. در این زمینه برای حفظ جان سگ بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

 

فروش سگ پامرانین

اگر در جست و جوی یک سگ خانگی زیبا و در عین حال آپارتمانی هستید پیشنهاد ما به شما خرید سگ پامرانین است!

فروش سگ پامرانین در این مجموعه تحت نظر کارشناسان انجام می گیرد و شما می توانید بعد از دریافت مشاوره رایگان برای خرید سگ، سگ مورد نظر خود را سفارش دهید.

اضافه کنیم که همه سگ های ارائه شده در این مجموعه وارداتی هستند، کاملا سالم و دارای شناسنامه می باشند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *