انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن

انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن


برای نگهداری از سگ به‌عنوان حیوان خانگی باید آشنایی کامل با بیماری‌ های آن ها و روش‌ های جلوگیری و درمان بیماری‌ ها داشته باشیم. انگل در سگ یکی از مواردی است که باید به آن پرداخت.

با پت لاور که به طور حرفه ای فروش سگ پامرانین، چاوچاو می پردازد همراه باشید.

انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن

کرم‌های گرد:

کرم‌ های گرد به‌خصوص آسکاریس‌ ها درتوله‌ ها بسیارشایع هستند. اکثرتوله‌ های آلوده نشانه بالینی را نشان نمی‌ دهند. اما میلیون ها تخم آلوده‌کننده به‌وسیله آن ها در محیط پراکنده می‌ شود که می‌ تواند برای سایر سگ ها و اطفال خطرناک باشد.

این کرم‌ ها شبیه به یک رشته ماکارونی سفید رنگ صاف یا فرخورده هستند و طولی درحدود 2 الی 8 سانتی‌ متر دارند. دامپزشک با تجویز دارو های ضد‌کرم گرد به دفع این انگل‌ ها اقدام خواهد نمود.

کرم‌ های پهن:

قطعاتی از کرم‌ های پهن امکان دارد که در مو های اطراف مخرج در آشیانه یا در مدفوع قابل مشاهده باشند. بند های زنده این انگل سفید و یا سفید مایل به کرم بوده، پهن هستند و انقباضاتی را نشان می‌ دهند. بندهای مرده زرد رنگ بوده و کدر می‌ شوند و از لحاظ ظاهری شبیه به دانه‌ های برنج هستند.

سگ‌ های آلوده نشانه‌ ای ندارند ولی امکان دارد کاهش وزن داشته و یا به‌صورت اتفاقی به اسهال مبتلا شوند. یکی ازکرم‌ های پهن به نام اکینوکوکوس گرانولوزورس انگل بسیار کوچکی است که تخم آن می‌ تواند در پستانداران و از جمله انسان به بیماری خطرناکی منجرشود که به نام کیست هیداتید مشهوراست.

از آنجائی که سگ ها با خوردن این کیست‌ ها به شکل بالغ کرم مبتلا می‌ گردند (و این چرخه تکرار می‌ گردد) توصیه می‌ شود که از مصرف ضایعات کشتارگاهی آلوده به خصوص ریه‌ ها (جگرسفید) و کبدهای مبتلا در تغذیه سگ ها به‌هیچ عنوان استفاده نشود. ایجاد بیماری کیست هیداتیک در انسان بسیار خطرناک بوده و درمان آن به دشواری و با عمل جراحی صورت می‌ گیرد.

با تجویز دارو های ضد‌انگل خاص که بر علیه این کرم موثرهستند می‌ توان از بروز انگل در سگ و به دنبال آن وقوع کیست هیداتیک در انسان و سایر پستانداران پیشگیری نمود.

انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن – کک:

کک‌ ها انگل‌ های خونخوار هستند بنابراین گزش و تغذیه آن ها از خون سبب خارش و عفونت پوست و کم‌خونی می‌ گردد. به‌علاوه می‌ توانند ناقل برخی ازکرم‌ های پهن باشند. سگ های مبتلا به کک امکان دارد دچار موریزی شوند. بخصوص نواحی پشت و گردن و داخل ران ها بیشتر مبتلا می‌ گردند.

کک‌ ها می‌ توانند به بدن انسان هم حمله نموده و اقدام به خونخواری نمایند.

به‌علاوه واکنش‌ های ازدیاد حساسیتی که نسبت به کک ایجاد می‌ گردد در سگ ها شایع می‌ باشد. این بیماری موجب خارش شدید و عفونت پوست می‌ گردد. اگرچه کک‌ ها فاقد بال هستند ولی می‌ توانند که به‌خوبی جهش نمایند. کک‌ ها را می‌ توان با جستجوی موها مشاهده کرد که به سرعت راه می‌ روند.

نشانه دیگری که حاکی از وجود کک‌ ها است مشاهده ذرات سفید و سیاه رنگ کوچکی است که در واقع تخم یا مدفوع کک‌ ها هستند. این تخم‌ ها به پوست چسبندگی ندارند و به سادگی در آشیانه و هرجائی که سگ رفت وآمد می‌ کند پخش می‌ شوند و درمدت 8 الی 10 روز به لارو کک تبدیل می‌ شوند.

با استفاده از جاروبرقی می‌ توان کف منزل و قالی‌ ها را به‌خوبی پاکسازی کرد. شستن یا سوزاندن کف بستر هم اثرات مثبتی دارد. برای مناطق بزرگ یا آلودگی‌ های جدی‌ تر هم می‌ توان با مواد حشره‌کش متعارف اقدام به سمپاشی نمود.

مقالات مرتبط:
بیماری های رایج در سگ ها
بیماری کوشینگ در سگ ها

انگل در سگ و راه‌ های مبارزه با آن – کنه:

کنه‌ ها موجب کم‌خونی، فلجی ناشی از کنه و بیماری‌ های خطرناک دیگری می‌ شوند. در صورتی که در شرایط جغرافیائی مرطوب زندگی می‌ کنید یا سگ خود را در مسافرت به آنجا می‌ برید، باید که بدن دام به‌صورت روزانه بازبینی گشته و کنه‌ های موجود را از سطح بدن جدا نمود.

بهترین راه برای نابود کردن کنه‌ ها این است که چنانچه تعداد آن ها کم می‌ باشد درابتدا سطح آن ها را به وسیله الکل آغشته نمائید. سپس کنه را محکم به‌وسیله یک موچین یا پنس گرفته و به‌طور عمودی به سمت خارج بکشید. پس از خارج کردن کنه آن را به وسیله آتش یک کبریت بسوزانید. هیچگاه سعی نکنید که کنه متصل به بدن را بسوزانید.

در صورتی‌که تعداد کنه‌ ها زیاد باشد می‌ توانید که از داروهای حشره‌کش و سموم مخصوص استفاده نمائید. دراستفاده از این داروها حتما به بروشور و دستورالعمل آن توجه نمائید.

 

 

فروش سگ پامرانین

اگر در اندیشه خرید یک سگ خانگی دوست داشتنی و در عین حال مناسب برای زندگی آپارتمانی هستید، خرید سگ پامرانین بهترین گزینه است!

فروش سگ پامرانین در این مجموعه زیر نظر کارشناسان صورت می گیرد و شما می توانید بعد از دریافت مشاوره رایگان برای خرید سگ، سگ مورد نظر خود را سفارش دهید.

این را هم بدانید که تمامی سگ های ارائه شده در این مجموعه وارداتی هستند، کاملا سالم و دارای شناسنامه می باشند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *