استفراغ در سگ ها استفراغ در سگ ها

استفراغ در سگ ها


استفراغ در سگ ها چیست؟

بهترین راه برای اینکه بدانید استفراغ در سگ ها چه قدر خطرناک است این است که شدت و تعداد دفعات استفراغ او را تحت نظر بگیرید و ببینید آیا با نشانه‌ های دیگری مثل اسهال، تب یا رنگ‌پریدگی لثه همراه است یا نه. استفراغ مزمن ممکن است نشانۀ یک بیماری جدی در سگ شما باشد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که سگتان را نزد دامپزشک ببرید. استفراغ‌ های شدید و ناگهانی، اگر همراه با اسهال باشد، مخصوصا که در آن خون دیده شود، خطرناک است و باید فورا نزد دامپزشک یا اورژانس بروید.

سگ‌ ها به دلایل مختلفی استفراغ می‌کنند. درست است که استفراغ نشانۀ بیماری خطرناکی ممکن است باشد، اما همیشه چنین نیست. نکتۀ مهم دیگر این است که نباید استفراغ (یعنی تخلیۀ محتوای معده) با رگورژاسیون (یعنی تخلیۀ محتوای مری) اشتباه گرفته شود.

نشانه‌ های استفراغ در سگ ها

عق زدن
دراز کشیدن به شکلی که سر و دست‌ ها روی زمین دراز شده، ولی پاها ایستاده باشد.
بیشتر شدن تشنگی
خوردن چمن یا گیاهان خانگی
افزایش آب دهان و بیرون ریختن آن
لیسیدن لب‌ ها
افسردگی
کمرنگ شدن رنگ لثه‌ ها
درد در ناحیۀ شکم
خستگی و بی‌حالی

 

انواع استفراغ در سگ ها

استفراغ در سگ ها ممکن است گاه‌به‌گاه، حاد یا مزمن باشد. اگر سگ شما یک بار استفراغ کرد، معمولا مهم نیست و لازم نیست که به دامپزشک مراجعه کنید. در این مواقع آب تمیز در اختیار سگتان قرار دهید و حالات و رفتارهای او را مدتی زیر نظر بگیرید.

اگر استفراغ جهنده باشد یا همراه با اسهال باشد، باید آن را جدی بگیرید و فورا به دامپزشک مراجعه کنید. این‌ ها ممکن است نشانۀ وجود انسداد روده باشد. گاهی سگ‌ ها می‌توانند خودشان این مانع را برطرف و خودشان را درمان کنند، ولی بهتر است شما او را نزد دامپزشک ببرید تا از او به‌خوبی مراقبت کنند. استفراغ همراه با اسهال، بخصوص اگر خونی باشد، ممکن است نشانۀ خونریزی التهاب روده-معده‌ ای (hemorrhagic gastroenterifis) باشد که به مراقبت درمانی نیاز دارد. مخصوصا تزریق سرم خیلی برای بهبود سگ شما مفید است.

یادتان باشد اگر به مراکز فروش سگ پامرانین ، چاوچاو و … مراجعه می کنید قبل از خرید آن ها را توسط دامپزشک معاینه کنید.

اگر به نظر می‌رسد که شکم سگ شما ورم کرده است، در حالی که باسنش را بالا نگه می‌دارد دراز می‌کشد و ناله می‌کند، احتمالا نفخ دارد. وقتی سگ‌ ها نفخ دارند، اغلب استفراغ می‌کنند، اما گاهی تلاش می‌کنند که استفراغ کنند و نمی‌توانند. چنین شرایطی خطرناک است و باید به اورژانس مراجعه کنید. حتی گاهی لازم است که سگ را جراحی کنند.

به نقل از پت لاور ، استفراغ همیشگی بعد از غذا، ممکن است ناشی از حساسیت به غذا، پرخوری یا سریع خوردن سگ باشد. با اینکه این استفراغ خطرناک نیست، ولی علت اصلی آن باید معلوم شود.

علل بروز استفراغ در سگ ها

نفخ (Bloat)

بیماری سفر یا بیماری حرکت که در زبان عامیانه به آن «ماشین‌گرفتگی» می‌گویند. (Car sickness)

بیماری پاروا (Canine parvovirus)

گاستریت یا ورم معده (Gastritis)

گرمازدگی (Heat stroke)

بیماری التهاب روده (Inflammatory bowel disease)

پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده (Pancreatitis)

خونریزی التهاب روده-معده‌ای (hemorrhagic gastroenterifis)

انسداد (Obstruction)

زخم‌ ها (Ulcers)

درمان استفراغ در سگ ها

درمان استفراغ در سگ بستگی به علت تهوع و میزان شدت آن دارد. در بیشتر موارد سگی که استفراغ می‌کند، نباید بیست‌ و چهار ساعت غذا بخورد. ممکن است دامپزشک خوردن مقدار زیاد آب را ممنوع کند، ولی نوشیدن چند جرعه آب مانع از بروز کم‌آبی در بدن سگ می‌شود. اگر سگ به استفراغ شدید مبتلا باشد، تزریق سرم تجویز می‌شود.

برای تغذیۀ سگ، می‌شود از غذای خانگی سبک و ساده، شامل مرغ پخته و برنج، استفاده کرد. اگر سگ شما به مرغ حساسیت دارد، می‌توانید پروتئین دیگری جایگزین کنید. گاهی می‌شود به این مخلوط کمی سبزیجات، مثل کلم بروکلی یا کمی خوراکی فیبردار، مثل کنسرو کدو تنبل اضافه کرد. دامپزشک شاید غذای کنسروی یا غذای خشک مخصوص سگ‌ ها داشته باشد.

دوران نقاهت استفراغ در سگ ها

دوران نقاهت سگ بعد از استفراغ معمولا سخت نیست. گاهی رژیم غذایی سگ باید تغییر کند. به‌طور کلی مقدار فیبر در غذای او بیشتر و مقدار چربی کمتر شود، مخصوصا در سگ‌ های مسن‌تر. در سگ‌ هایی که مستعد ابتلا به نفخ هستند، با چند روش ساده می‌توان میزان آن را کاهش داد: آهسته غذا دادن به سگ، کم کردن فعالیت سگ قبل و بعد از غذا، بیشتر کردن دفعات غذا دادن به سگ و کم کردن حجم آن در هر وعده. برای سگ‌ های مستعد به خونریزی التهاب روده-معده‌ ای، آب مرغ بدون نمک مفید است. اغلب با خوردن آن، شدت بیماری در سگ کاهش می‌یابد.

تمرین دستور بخور-نخور برای سگ‌ هایی که عادت دارند هر چیزی را در دهان بگذارند خیلی مفید است. حتی شاید در جایی که هیچ کنترلی بر محیط ندارید، مجبور شوید به سگتان پوزه‌بند بزنید تا هر چیزی را نخورد. زمانی که بیماری سگ شما شدید‌تر باشد، مثل بیماری پانکراتیت، لازم است که دامپزشک به شما دستورالعمل بدهد.

فروش سگ پامرانین و چاوچاو

پت لاور به عنوان وارد کننده سگ های خانگی به فروش سگ پامرانین ، چاوچاو ، …میپردازد . برای اطلاع از قیمت ها همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *