سگ پودل 1 سگ پودل، باهوش و تطبیق‌پذیر

داشتن سگ به‌عنوان حیوان خانگی اگرچه تجربه دل‌نشینی است اما نگرانی‌هایی هم دارد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نگرانی‌ها مربوط به تربیت سگ‌ها می‌شود. خوب دقیقاً همین‌جاست که سگ پودل به‌عنوان یکی از باهوش‌ترین سگ‌های جهان به چشم می‌آید. این سگ‌ها گزینه بسیار خوبی برای نگهداری در آپارتمان هستند. در ادامه ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

مشخصات ظاهری سگ پودل

شاید برای شما جالب باشد که این سگ‌ها در سال‌های گذشته جزء سگ‌های اشرافی به‌حساب می‌آمدند. بسیاری از اشراف‌زاده‌های فرانسوی یک سگ پودل داشتند. قبل از هر چیزی باید بگوییم که این سگ‌ها مینیاتوری هستند، یعنی قد کوتاه و وزن کمی دارند. برای زندگی در شهر و به‌خصوص آپارتمان‌ها این جثه کوچک داشتن، یک مزیت مهم به‌حساب می‌آید. به‌طورکلی قد این سگ‌ها بیشتر از 38 سانتیمتر نمی‌شود.

وزن سگ‌های ماده نژاد پودل با سگ‌های نر این نژاد تفاوت دارد و همان‌طور که انتظار داریم، سگ‌های نر سنگین وزن‌تر هستند. سگ‌های ماده معمولاً بین 18 کیلوگرم تا 23 کیلوگرم وزن دارند. این در حالی است که سگ‌های نر این نژاد معمولاً بین 27 کیلوگرم تا 32 کیلوگرم هستند.

از دیگر ویژگی‌های ظاهر این سگ‌ها می‌توان به موهای پرپشت، حجیم و فر آن‌ها اشاره کرد. بله درست خوانده‌اید! این سگ‌ها موهای فر دارند. این موی فر باعث شده تا ظاهر پودل‌ها زیباتر و دلنشین تر باشد. پوزه این سگ‌ها بلند نیست. این سگ‌ها گوش‌های دراز و آویزان دارند.

از دیگر نکاتی که در مورد ظاهر پودل باید بدانید، رنگ آن است. این سگ‌ها مویی به رنگ‌های مشکی، سفید، کرم، نقره‌ای، زرد، قرمز، حنایی و قهوه‌ای دارند. پودل قرمز احتمالاً شما را به یاد کارتون‌های بچگی می‌اندازد که یک زن اشراف‌زاده با سگش به گردش می‌رفت.

سگ پودل 4 سگ پودل، باهوش و تطبیق‌پذیرطول عمر سگ پودل

هنگامی‌که شما یک سگ را به‌عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنید، او به‌نوعی یکی از اعضای خانواده شماست. هیچ‌کدام از ما دوست نداریم که حیوان خانگی‌مان بمیرد و دیگر پیش ما نباشد. سگ پودل به‌طور میانگین بین 10 سال تا 18 سال عمر می‌کند.

سن طبیعی این سگ‌ها همین است، مگر اینکه دچار مریضی، عفونت و… شوند. در این حالت احتمالاً عمر آن‌ها کمتر از میزان میانگین خواهد بود. در موارد بسیار معدودی هم می‌بینیم که پودلی بیش از 18 سال عمر می‌کند. پیشنهاد ما به شما این است که شرایط زندگی او را در حد نرمال و خوب نگهدارید که بتواند تا 18 سالگی کنار شما باشد.

ویژگی‌های اخلاقی سگ پودل

قبل از آنکه یک سگ از نژاد پودل را انتخاب کنید، باید با ویژگی‌های اخلاقی آن آشنا شوید. مهم‌ترین ویژگی این سگ‌ها باهوش بودن آن‌هاست. این باهوش بودن باعث شده که به‌سادگی بتواند با آدم‌ها ارتباط برقرار کند و یک سگ اجتماعی به‌حساب می‌آید.

پودل‌ها سگ‌های شکاری هستند اما شاید برایتان جالب باشد که جزء سگ غیر ورزشی به‌حساب می‌آیند. این سگ‌ها اصلاً گزینه خوبی برای نگهبانی نخواهند بود، زیرا به‌سختی پارس می‌کنند و به‌طورکلی سر و صدای زیادی هم ایجاد نمی‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های پودل می‌توان به بازیگوشی آن‌ها اشاره کرد. این سگ‌ها علاقه زیادی به بازی کردن با آدم‌ها دارند. بازیگوشی آن‌ها باعث شده که بسیاری از انسان‌ها به داشتن چنین سگی علاقه‌مند باشند. البته این بازیگوشی دردسرساز نیست و برای شما و نگهداری در آپارتمان مشکلی را به وجود نمی‌آورد.

پودل‌ها علاقه زیادی به بازی کردن دارند و سطح انرژی آن‌ها بالا است. شما باید حداقل روزی یک ساعت را برای بازی کردن با آن‌ها کنار بگذارید. در غیر این صورت پودل ناراحت می‌شود و برای جلب توجه شما کارهایی را انجام می‌دهد. البته این کارها معمولاً برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

سگ‌های پودل اجتماعی هستند اما به‌سادگی با دیگران ارتباط برقرار نمی‌کنند. آن‌ها باید مدتی کنار یک نفر باشند تا با او احساس راحتی کرده و بتوانند ارتباط برقرار کنند. از دیگر ویژگی‌های سگ پودل می‌توان به وفاداری خارق‌العاده آن‌ها اشاره کرد. البته وفاداری در بین تمام نژادهای مختلف سگ وجود دارد.

سگ‌های پودل چابک هستند و جنب‌وجوش بالایی دارند. از آنجایی که این سگ‌ها معمولاً در خانواده‎ اشراف زندگی کرده‌اند، باید بگوییم که بسیار تمیز هستند. احتمالاً علاوه بر ظاهر زیبای آن‌ها، همین تمیزی باعث شده که به خانه اشراف فرانسه راه پیدا کنند.

به‌طورکلی باید بگوییم که سگ‌های پودل رفتاری دوستانه دارند. آن‌ها با کودکان، افراد خانواده خود، آشنا و کسانی که می‌شناسند، رفتار بسیار خوبی دارند. با آدم‌های غریبه هم بدرفتاری نمی‌کنند، فقط به کمی زمان نیاز دارند تا با آن شخص آشنا شوند.

نیازهای عاطفی سگ پودل

پودل هم مانند دیگر سگ‌ها نیازهای عاطفی خاصی دارد. شما باید هر روز با این سگ‌ها بازی کنید تا بخشی از این نیاز برطرف شود. سگ‌های پودل هوش فوق‌العاده‌ای دارند. در بعضی از موارد گفته می‌شود که هوش آن‌ها شباهت بسیاری به انسان‌ها دارد، پس شما می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید و مطمئن باشید که می‌فهمند.

این سگ‌ها بسیار حساس هستند. حساس بودن سگ به این معنی است که نباید در محیط زندگی او سر و صدای زیادی باشد. پودل‌ها در یک خانواده کم جمعیت و ساکت احساس بهتری خواهند داشت تا زمانی که در یک خانواده شلوغ و پرجمعیت هستند.

دقت داشته باشید که سگ‌های پودل به‌هیچ‌عنوان طاقت تنهایی را ندارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که هرگز آن‌ها را در خانه تنها نگذارید. حتی اگر برای یک یا دو ساعت مجبور هستید که خانه را ترک کنید، یا سگتان را به همراه خود ببرید یا از شخص دیگری بخواهید که کنار او بماند. تنهایی برای سگ‌های پودل بسیار بد است و از لحاظ روحی دچار مشکل خواهند شد.

سگ پودل 8 سگ پودل، باهوش و تطبیق‌پذیرمیزان هوش و شیطنت سگ پودل

اگر بخواهیم اصلی‌ترین ویژگی سگ‌های پودل را نام ببریم، باید به هوش بسیار بالای آن‌ها اشاره کنیم. در رتبه‌بندی سگ‌های باهوش جهان، پودل‌ها همیشه در رتبه اول یا نهایتاً دوم قرار می‌گیرند. همان‌طور که گفتیم بسیاری عقیده دارند که این سگ‌ها هوشی انسانی دارند. شاید تصور کنید که این هوش بالا بسیار خوب است اما باید بگوییم که همیشه هم این‌طور نیست.

هوش بسیار بالای آن‌ها باعث شده که تربیت‌پذیری بسیار بالایی داشته باشند و هر چیزی را سریعاً یاد بگیرند. حالا این سگ‌ها می‌توانند چیزهای خوب را سریع یاد بگیرند و در مقابل، یادگیری رفتارهای بد آن‌ها هم بسیار خوب است.

شما به‌عنوان خانواده سگ پودل باید به رفتار خودتان توجه بسیاری کنید. در صورت انجام هر رفتار اشتباهی، پودل آن را یاد گرفته و بعد از مدتی تکرار می‌کند. اگر تابه‌حال سگی را تربیت نکرده‌اید، نگران نباشید! تربیت کردن سگ‌های پودل کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

در رابطه با شیطنت هم باید بگوییم که این سگ‌ها در گروه سگ‌هایی با شیطنت بالا قرار می‌گیرند. آن‌ها سطح انرژی بالایی دارند و به جنب‌وجوش و تحرک علاقه‌مند هستند. البته این شیطنت به حدی نیست که جلوی یادگیری آن‌ها را بگیرد، زیرا میزان هوش پودل‌ها بسیار بیشتر از میزان شیطنت آن‌هاست.

به‌طورکلی آنچه در مورد سگ پودل باید بدانید، این است که هوش زیاد آن‌ها، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این هوش زیاد باعث شده که تطبیق‌پذیر باشند. در کنار تمام این ویژگی‌های مثبت باید به انعطاف‌پذیر بودن آن‌ها هم اشاره کنیم.

محیط مناسب برای رشد سگ پودل

برای نگهداری از سگ‌های پودل نیازی نیست که به دنبال فراهم‌سازی یک محیط بسیار خاص باشید. این سگ‌ها به‌طورمعمول می‌توانند سرما را تحمل کنند. البته انتظار نداشته باشید که در سرمای زمستان بیرون بمانند، بدون اینکه اذیت شوند. تحمل سرمای آن‌ها معمولی است، همان انتظاری که از یک سگ می‌توان داشت.

در مقابل باید بگوییم که تحمل گرمای آن‌ها بالا است. این موضوع باعث می‌شود که شما در هر ساعتی از روز بتوانید او را به پارک یا گردش ببرید، البته اگر خودتان از گرما در امان باشید. به‌طورکلی سگ پودل گرما را بیشتر و بهتر از سرما تحمل می‌کند اما نسبت به سرما هم زیاد حساس نیست.

به این موضوع توجه داشته باشید که پودل‌ها اصولاً سگ‌های تمیزی هستند که ریخت و پاش زیادی هم ندارند. همین موضوع باعث می‌شود که کار شما در انتخاب محیط مناسب برای رشد آن‌ها، زیاد سخت نباشد. به این نکته توجه داشته باشید که اگرچه پودل‌ها اصلاً طاقت تنهایی را ندارند اما نیازی به هرروز بیرون رفتن هم ندارند.

اگر شما در خانه تنها زندگی می‌کنید و خودتان هم زیاد اهل بیرون رفتن و گردش نیستید، پودل می‌تواند یک همراه خوب برای شما باشد. دقت کنید که این سگ‌ها جثه بزرگی ندارند و به همین دلیل معده آن‌ها هم کوچک است. در این صورت با حجم کمی از غذا سیر می‌شوند. پیشنهاد می‌دهیم که در روز دو وعده به آن‌ها غذا بدهید. غذای خشک برای تغذیه سگ پودل انتخاب بهتری است.

لوازم مورد نیاز برای نگهداری از سگ پودل

برای نگهداری از سگ‌ها به یکسری لوازم ضروری نیاز دارد. این لوازم شامل ظرف آب، ظرف غذا، برس، شامپو، حوله و… می‌شود. دقت داشته باشید که پودل‌ها علاوه بر این لوازم ضروری به یک سری وسایل دیگر هم نیاز خواهند داشت.

آن‌ها علاقه زیادی به اسباب‌بازی‌های کوچک دارند. برای اینکه بتوانید سگ خود را سرگرم کنید، این اسباب‌بازی‌ها کمک بسیاری به شما خواهد کرد. البته همان‌طور که گفتیم پودل‌ها ذاتاً پر سر و صدا نیستند و این اسباب‌بازی فقط برای سرگرمی آن‌ها است.

سگ پول معمولاً مویریزی زیادی ندارد. به همین دلیل نباید نگران برس کردن موهای او باشید. شما می‌توانید قبل از حمام یا بعد از حمام کردن او، موهایش را برس بکشید. از آنجایی که پودل‌ها علاقه زیادی به شنا کردن دارند، پیشنهاد می‌دهیم اگر شرایط آن را دارید، یک وان مخصوص تهیه کنید تا بتواند شنا کند.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اطلاعاتی در مورد سگ پودل بیان کنیم. این سگ‌ها به هوش بسیار زیاد، معروف هستند. باید بگوییم که سگ‌های پودل در کنار هوش بسیار زیاد، ویژگی‌های مثبت و منفی دیگری هم دارند که در مطالب بالا به‌طور کامل هریک از آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

بزرگ‌ترین مشکل سگ‌های پودل دو مورد است، اولی اینکه برای نگهبانی گزینه خوبی نیستند. شما نمی‌توانید هیچ‌وقت از یک پودل انتظار نگهبانی داشته باشید. اگرچه معمولاً سگ‌ها را نگهبانان خوبی میدانیم اما باید بگوییم که پودل‌ها از این قاعده مستثنا هستند.

دوم اینکه آن‌ها رفتارهای بد را هم به‌سادگی یاد می‌گیرند، زیرا بسیار باهوش هستند. توجه داشته باشید که ما به‌عنوان یک انسان میدانیم که چه رفتاری خوب و چه رفتاری بد است اما سگ‌ها قابلیت تشخیص ندارند. آن‌ها تربیت‌پذیری بالایی دارند و هر چیزی را به سادگی یاد می‌گیرند.

از ویژگی‌های مثبت پودل‌ها هم می‌توان به هوش بالای آن‌ها، بامزه بودن، منطبق بودن، انعطاف‌پذیر بودن و تمیزی آن‌ها اشاره کرد. این ویژگی‌های سبب شده که سگ‌های پودل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای زندگی در آپارتمان‌ها باشند. شما تجربه نگهداری از یک سگ پودل را دارید؟

اگر سؤال خاصی در مورد پودل‌ها دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *