IMG 20220909 WA0019 نکاتی مهم در مورد نگهداری سگ

نگهداری سگ


سگ‌ها حیوانات باوفایی هستند و همین باعث شده که نگهداری از سگ علاقه‌مندان بسیاری داشته باشد. باید به این موضوع دقت کنید که نگهداری سگ نکات بسیاری دارد. یعنی اگر فقط غذا و محل خواب در اختیار او بگذارید، کافی نیست. در ادامه قصد داریم نکات مربوط به نگهداری سگ را به‌طور کامل توضیح دهیم و پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید، به‌خصوص اگر برای اولین بار سگی را به سرپرستی گرفته‌اید.

محل نگهداری سگ باید چطور باشد؟

اولین موضوعی که باید به آن دقت داشته باشید، انتخاب یک محل مناسب است. اگر سگ شما بخواهد استراحت کند، یا بخوابد نیاز به یک فضای خاصی دارد که برای خودش باشد. اولین نکته در مورد این فضا، اندازه آن است. شما نباید یک فضای کوچک یا بسیار بزرگ را برای او در نظر بگیرید. فضایی که متناسب با جثه‌اش باشد. در نظر گرفتن یک فضای بسیار بزرگ باعث می‌شود که سگ دیرتر به آن محیط عادت کند.

نکته دیگری که در مورد محل نگهداری سگ باید به آن توجه داشته باشید، تمیز بودن آنجا است. تصور نکنید که چون سگ یک حیوان است، پس اگر در جای کثیفی بماند، مشکلی نخواهد داشت. یک فضای تمیز را برای او در نظر بگیرید. در غیر این صورت سگ شما بعد از مدتی مریض خواهد شد.

پیشنهاد می‌دهیم که یک تخت و پتوی جدای برای سگ خود داشته باشید. البته برای داشتن یک تخت نیاز به هزینه‌های زیاد نیست. شما می‌توانید با جعبه هم این تخت را درست کنید. آنچه در این مورد اهمیت دارد، این است که سگ شما یک جای ثابت و مناسب برای خوابیدن و استراحت کردن داشته باشد.

سگ پامرانین 7 نکاتی مهم در مورد نگهداری سگتغذیه مناسب در نگهداری سگ

از دیگر مواردی که در نگهداری سگ باید به آن توجه داشته باشید، تغذیه آن‌ها است. بعضی از دامپزشکان اعتقاد دارند که غذای سگ مهم‌ترین موضوعی است که در هنگام نگهداری باید به آن دقت داشته باشید. غذای مناسب و سالم باعث می‌شود که سگ شما هم سالم باشد. غذا منبع تأمین انرژی در یک سگ است.

متأسفانه این تصور وجود دارد که سگ‌ها از مانده غذاها، اسکلت مرغ و دیگر آشغال‌های موجود در خانه می‌توانند تغذیه کنند. احتمالاً سگ‌هایی هم می‌شناسید که چنین غذاهایی را می‌خورند و در ظاهر هم بدنی سالم و بدون مشکل دارند.

توجه داشته باشید که خوردن اسکلت و استخوان‌های مرغ برای یک سگ مشکلی ندارد اما اگر حیوان همیشه این غذاها را بخورد، انرژی کافی برای رشد را نخواهد داشت و اینجاست که مشکلاتی به وجود می‌آید. البته این مشکلات به‌مرورزمان به وجود می‌آید. به‌طورکلی پیشنهاد ما این است که غذای بی‌کیفیت برای سگ خود در نظر نگیرید.

توجه به سلامت جسمی در نگهداری سگ

نکته دیگری که در نگهداری سگ باید به آن دقت داشته باشید، سلامت سگ است. برای سلامت جسمی سگ خود باید به چند نکته دقت داشته باشید؛

 • به سگ خود زیاد غذا ندهید

بله تعجب نکنید. همان‌طور که ما آدم‌ها در صورت پرخوری چاق و مریض می‌شویم، سگ‌ها هم دقیقاً همین‌طور هستند. به شما توصیه می‌کنیم که در هر وعده مقدار غذای مناسب با وزن سگ را در ظرف قرار بدهید و آن را تمدید نکنید. البته برای اطمینان از اینکه سگ شما به چقدر غذا نیاز دارد، باید از یک دامپزشک سؤال کنید.

غذای زیاد باعث چاقی سگ‌ها می‌شود. سگ‌ها معمولاً به دو وعده غذایی در روز نیاز دارند. اگر بیش از این غذا بخورند، بیمار خواهند شد. توجه داشته باشید که سگ‌ها معمولاً علاقه زیادی به غذا خوردن دارند و ممکن است از شما غذای بیشتری بخواهند.

 • بینی او را تمیز کنید.

خیس بودن بینی سگ باعث بیماری‌هایی می‌شود. هر زمانی که متوجه خیس بودن بینی سگ شده‌اید، آن را تمیز کنید. البته اگر این خیس بودن زیاد تکرار می‌شود، بهتر است که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا سگ شما را معاینه کند.

 • چکاپ سالانه فراموش نشود.

سالی یک‌بار سگ خود را به دامپزشکی ببرید تا معاینه شود. در این حالت اگر سگ شما بیماری هم داشته باشد، زود تشخیص داده می‌شود و درمان آن هم ساده‌تر خواهد بود. هزینه چکاپ سالانه کمتر از هزینه درمان بیماری‌ها خواهد بود.

 • واکسن‌ها را سر وقت بزنید.

سگ‌ها برای اینکه از بیماری‌های مختلفی در امان باشند، باید واکسن‌های خاصی را بزنند. پیشنهاد می‌دهیم که این واکسن‌ها را در وقت مناسب خودش بزنید و آن را پشت گوش نیندازید. به یاد داشته باشید که توله سگ در معرض بیماری‌های عفونی بسیار زیادی است.

این بیماری‌ها می‌توانند کشنده هم باشند، یعنی شما با فراموش کردن واکسن‌های سگ، می‌توانید باعث مرگ او شوید. واکسن‌ها معمولاً در زمان توله بودن سگ تزریق می‌شوند، مگر آنکه دامپزشک نیاز بداند که واکسن دیگری تزریق شود.

 • عقیم‌سازی سگ

بارداری باعث بروز بیماری‌ها و ضعف بدنی در سگ‌ها می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که سگ‌ها بعد از عقیم‌سازی نه‌تنها از لحاظ جسمی حال بهتری دارند، بلکه از لحاظ روحی هم سلامت بیشتری خواهند داشت. پیشنهاد می‌دهیم که در زمان مشخص شده، حتماً برای عقیم‌سازی سگ خود اقدام کنید.

توجه به سلامت روحی در نگهداری سگ

آدم‌ها در بسیاری از موارد به سلامت جسمی سگ توجه می‌شود اما سلامت روحی او را فراموش می‌کنند. سگ‌ها هم نیازهای روحی و عاطفی خاصی دارند که در صورت توجه نکردن به آن‌ها دچار بیماری می‌شوند. توجه داشته باشید که هر سگی (متناسب با نژادش) نیازهای روحی و عاطفی خاصی دارد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که در این مورد با دامپزشک یا شخصی که از آن سگ را خریداری کرده‌اید، مشورت کنید. سگ‌ها معمولاً نیاز به بازی کردن، توجه کردن، بغل کردن و… دارند. البته در بعضی از نژادها مانند پامرانین این نیازهای عاطفی بیشتر مشخص است.

مثلاً سگ‌ها پامرانین نیاز دارند که روزانه حداقل یک ساعت با آن‌ها بازی کنید، آن‌ها بغل کرده و نوازش کنید. سگ‌های پامرانین نیاز دارند که شما هرروز به آن‌ها توجه نشان دهید و هر چند روز یک‌بار هم آن‌ها را به پیاده‌روی ببرید. در صورت انجام ندادن این کارها، سگ دچار ناراحتی و افسردگی می‌شود.

بعضی از سگ‌ها نسبت به تنها ماندن در خانه حساس هستند و به‌هیچ‌عنوان نباید آن‌ها را تنها گذاشت. مثلاً سگ‌های پودل از این دسته هستند. اطلاع از نیازهای عاطفی و روحی سگ باعث می‌شود که بهتر بتوانید به این نیازها پاسخ بدهید.

اهمیت آموزش دادن در نگهداری سگ

یکی دیگر از مواردی که در هنگام نگهداری سگ باید به آن توجه داشته باشید، آموزش دادن به اوست. آموزش دستشویی به سگ یکی از آن کارهایی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. سگ به‌طورمعمول نمی‌داند که در محل خاصی باید دستشویی کند. درصورتی‌که انجام چنین کاری در خانه‌های مسکونی اصلاً امکان‌پذیر نیست.

اگر سگ را در زمان توله بودن خریداری کنید، باید خودتان به او آموزش بدهید. برای این کار می‌توانید از غذای تشویقی کمک بگیرید. هر زمانی که خودش به محل دستشویی رفت، به او تشویقی بدهید. به‌مرورزمان سگ به چنین کاری عادت می‌کند.

اگر سگ بالغی را خریداری کنید، احتمالاً قبلاً آموزش دستشویی رفتن را دیده است اما باز هم بدانید که او به محل زندگی شما آشنا نیست. به همین دلیل باز هم باید زمانی را برای یاد دادن محل دستشویی جدید صرف کنید. البته این کار چندان سخت نیست و معمولاً سگ‌ها سریع با محل جدید آشنا می‌شوند.

سگ چاوچاو 8 نکاتی مهم در مورد نگهداری سگ

برای اینکه بتوانید یک سگ را در محل زندگی خود نگهداری کنید، به چند وسیله نیاز خواهید داشت. به این موضوع دقت کنید که این وسایل برای نگهداری سگ در آپارتمان است. اگر شما سگی را برای نگهبانی می‌خواهید و او را در باغ می‌گذارید، به بعضی از این وسایل نیاز نخواهید داشت.

 • غذای سگ

همان‌طور که گفتیم، غذا مهم‌ترین فاکتور در نگهداری سگ به‌حساب می‌آید. شما باید غذای باکیفیت و با میزان پروتئین بالا برای سگ خود فراهم کنید.

 • ظرف آب و غذا

سگ شما برای آب و غذا خوردن، نیاز به ظرف مخصوص دارد. پیشنهاد می‌کنیم که در همان زمان خریداری سگ، ظرفی هم برای غذا و آب خوردن آن در نظر بگیرید.

 • تختی برای خواب

یک پتو یا تخت هم برای خواب و استراحت سگ لازم است. همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم، شما می‌توانید این تخت را با جعبه درست کنید.

 • باکس حمل سگ

در بعضی از موارد برای جابه‌جایی سگ به یک باکس نیاز دارید. البته قبل از خرید این باکس به شرایط و موقعیت خودتان توجه کنید، اگر واقعاً به باکس نیاز دارید، آن را خریداری کنید.

 • قلاده

زمانی که سگ را به پیاده‌روی می‌برید، به یک قلاده نیاز خواهید داشت. قلاده برای کنترل سگ استفاده می‌شود.

 • اسباب‌بازی

برای سرگرم شدن سگ‌ها بهتر است که اسباب‌بازی داشته باشند. البته این موضوع به نژاد و سن سگ هم بستگی دارد.

 • وسایل بهداشتی و آرایشی

وسایلی مانند حوله، شامپو، برس برای مرتب کردن موها، کش مو برای بستن موها و… جزئی از این وسایل هستند.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اطلاعاتی در مورد نگهداری سگ بیان کنیم. ازآنجایی‌که علاقه‌مندان به نگهداری از سگ روزبه‌روز بیشتر می‌شوند، لازم است که در مورد نکات مهم نگهداری از این حیوانات هم اطلاعات به‌روزی در دسترس باشد.

توجه داشته باشید که مهم‌ترین و اصلی‌ترین نیاز یک سگ، غذای باکیفیت است. از دادن غذای بی‌کیفیت به سگ خودداری کنید، زیرا به‌مرورزمان باعث ضعف بدنی و بیماری او خواهد شد. به سلامت جسمی سگ خود توجه خاصی داشته باشید.

در زمان مشخص واکسن سگ را بزنید، او را عقیم کنید، به‌طور مرتب او را به دامپزشکی ببرید و در کنار این‌ها به سلامت روحی او هم توجه داشته باشید. سگ‌ها به توجه و محبت شما نیاز دارند. پیشنهاد می‌دهیم که در ابتدا با توجه به شرایط و موقعیت خود سگ را انتخاب کنید تا پت شما از لحاظ روحی در آرامش کامل باشد.

درنهایت هم وسایل مورد نیاز برای نگهداری سگ را بیان کردیم. شما برای نگهداری بهتر از سگ خود چه کارهایی را انجام می‌دهید؟ اگر سؤال خاصی هم دارید، در ادامه آن را با ما در میان بگذارید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *