بهترین زمان واکسن زدن توله

بهترین زمان واکسن زدن توله

واکسیناسیون سگ‌ها نقش مهمی در محافظت از آنها در برابر بسیاری از بیماری‌های خطرناک و یا حتی کشنده دارد. تمامی توله‌ها ملزم به انجام واکسیناسیون‌های مختلف هستند که این امر می‌تواند از توله‌ها در برابر بیماری‌های جدی که به راحتی قابل پیشگیری هستند، محافظت کند. از جمله مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید و یا فروش سگ پودل باید در نظر داشته باشید این است که توله باید در زمان مناسب واکسینه شود.

آشنایی با واکسن‌های توله و اهمیت آن

واکسن‌ها به آماده‌سازی سیستم ایمنی توله برای دفاع از خود در برابر هرگونه تهاجم ارگانیسم‌های بیماری‌زا کمک می‌کنند. واکسن‌ها معمولا حاوی آنتی ژن‌هایی هستند که از ارگانیسم‌های عامل بیماری در سیستم ایمنی سگ تقلید می‌کنند اما باعث بیماری در آنها نمی‌شوند.
هدف از واکسن‌های توله سگ‌ها، تحریک خفیف سیستم ایمنی بدن آنها با شناسایی آنتی ژن‌های موجود است. به همین منظور اگر سگی در معرض بیماری واقعی قرار گیرد، سیستم ایمنی بدن‌شان آن را تشخیص داده و پس از آن آماده مبارزه با بیماری و یا حداقل کاهش اثرات بیماری در توله خواهد بود.

 بهترین زمان واکسن زدن تولهمعرفی بهترین زمان شروع واکسیناسیون توله

به طور کلی پس از خرید یک توله سگ، توله باید اولین واکسیناسیون خود را بین 6 تا 8 هفته پس از خرید، دریافت کند و پس از آن هر سه هفته یک بار تا تقریبا چهار ماهگی دور نهایی واکسن خود را دریافت کند.

در حالت کلی اگر مادر توله دارای سیستم ایمنی سالمی باشد به احتمال زیاد توله آنتی بادی را از شیر مادر دریافت می‌کند، اما پس از فروش سگ پامرانین و جدا شدن توله از شیر مادر باید واکسیناسیون توله شروع شود.

برنامه واکسیناسیون توله سگ

معمولا بهترین برنامه واکسیناسیون پس از تحویل توله، شامل موارد زیر است:

  • واکسن بوردتلا (Bordetella) و DHPP: بهترین زمان واکسیناسیون بین 6 تا 7 هفتگی توله
  • واکسن لپتوسپیروز (Leptospirosis)، بوردتلا (Bordetella) و DHPP: بهترین زمان واکسیناسیون بین 9 تا 10 هفتگی توله
  • واکسن DHPP، لپتوسپیروز و آنفلوانزای سگی: بهترین زمان واکسیناسیون بین 12 تا 13 هفتگی توله
  • واکسن DHPP، هاری، آنفلوانزای سگی و بیماری لایم: بهترین زمان واکسیناسیون بین 15 تا 17 هفتگی توله

نکته 1: DHPP مخفف بیماری‌های دیستمپر، هپاتیت، پاروویروس، پاراآنفلوآنزا است.
نکته 2:
واکسن آنفولانزای سگی و لایم بسته به سبک زندگی سگ تجویز می‌شود.
خیلی مهم است که در جریان برنامه واکسن توله باشید زیرا واکسیناسیون توله‌ها از نظر پزشکی می‌تواند با بسیاری از بیماری‌ها همچون بیماری‌های قابل پیشگیری مبارزه کند.

بیشتر بخوانید :

واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون سگ چاوچاو

بعضی از توله‌ها ممکن است پس از 15 هفتگی به واکسیناسیون اضافی علیه پاروویروس نیاز داشته باشند به همین دلیل پیش از خرید و یا فروش سگ گلدن رتریور در خصوص این امر با دامپزشک مشورت کنید.

 بهترین زمان واکسن زدن توله
فروش سگ پامرانین بوفیس

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *